Čo je to umelá inteligencia – zopár faktov

Umelá inteligencia (AI) je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších módnych slov v technike a má na to dobrý dôvod. V posledných rokoch sme videli niekoľko inovácií a pokrokov, ktoré boli predtým výlučne v oblasti sci-fi, pomaly sa premieňajú na realitu.

Odborníci považujú umelú inteligenciu za výrobný faktor, ktorý má potenciál priniesť nové zdroje rastu a zmeniť spôsob práce v rôznych odvetviach. Napríklad jeden článok PWC predpovedá, že umelá inteligencia by mohla do roku 2035 potenciálne prispieť 15,7 bilióna dolárov do globálnej ekonomiky. Čína a Spojené štáty sú pripravené na to, aby z nadchádzajúceho boomu umelej inteligencie mali najväčší úžitok, keďže predstavujú takmer 70 % globálneho vplyvu.

Čo je umelá inteligencia?

Umelá inteligencia je spôsob, ako prinútiť počítač, počítačom riadený robot alebo softvér myslieť inteligentne ako ľudská myseľ. AI sa dosahuje štúdiom vzorcov ľudského mozgu a analýzou kognitívneho procesu. Výsledkom týchto štúdií je vývoj inteligentného softvéru a systémov. Umelá inteligencia je technológia, ktorá už ovplyvňuje spôsob, akým používatelia interagujú s internetom a sú ním ovplyvnení. V blízkej budúcnosti bude jej vplyv pravdepodobne naďalej rásť. Umelá inteligencia má potenciál výrazne zmeniť spôsob, akým ľudia interagujú nielen s digitálnym svetom, ale aj medzi sebou navzájom, prostredníctvom svojej práce a iných sociálno-ekonomických inštitúcií – k lepšiemu aj k horšiemu.

Mnohí ľudia očakávajú, že pokroky v oblasti AI a strojového učenia zásadne pretvoria budúcnosť internetu a spoločnosti okolo neho.

Stručná história umelej inteligencie

Tu je stručná časová os posledných šiestich desaťročí vývoja AI od svojho počiatku.

1956 – John McCarthy zaviedol termín „umelá inteligencia“ a usporiadal prvú konferenciu AI.

1969 – Shakey bol vyrobený prvý univerzálny mobilný robot. Teraz je schopný robiť veci s určitým účelom v porovnaní so zoznamom pokynov.

1997 – Bol navrhnutý superpočítač ‘ Deep Blue ‘, ktorý v zápase porazil majstra sveta v šachu. Vytvorenie tohto veľkého počítača bolo pre IBM obrovským míľnikom.

2002 – Bol vytvorený prvý komerčne úspešný robotický vysávač.

2005 – 2019 – Dnes máme debut rozpoznávania reči, automatizácie robotických procesov (RPA), tancujúceho robota, inteligentných domácností a ďalších inovácií.

2020 – Baidu uvoľňuje algoritmus umelej inteligencie LinearFold pre lekárske, vedecké a lekárske tímy, ktoré vyvíjajú vakcínu počas skorých štádií pandémie SARS-CoV-2 (COVID-19). Algoritmus dokáže predpovedať sekvenciu RNA vírusu iba za 27 sekúnd, čo je 120-krát rýchlejšie ako iné metódy.

Spôsoby implementácie AI
Pozrime sa na nasledujúce spôsoby, ktoré vysvetľujú, ako môžeme implementovať AI:

Strojové učenie
Je to strojové učenie , ktoré dáva AI schopnosť učiť sa. Robí sa to pomocou algoritmov na objavovanie vzorov a generovanie prehľadov z údajov, ktorým sú vystavené.

Hlboké učenie
Hlboké učenie , ktoré je podkategóriou strojového učenia, poskytuje AI schopnosť napodobňovať neurónovú sieť ľudského mozgu. Môže dávať zmysel vzorom, šumu a zdrojom zmätku v údajoch.

Pozrite si aj ďalší článok o umelej inteligencii.

Pozrite si Onpassive produkty, kde je implementovaná umelá inteligencia.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi. Pridajte komentár 🙂 Pridaním sa do Newslettera získate novinky ihneď. Aby ste mali článok poruke a nemuseli ho znova hľadať, pridajte si ho do záložiek vo vašom počítači.

Ďakujem za zdieľanie ❤️

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading...