Spomalenia Vášho webu – najčastejšie príčiny

Spomalenia Vášho webu


V digitálnom svete je dôležitosť rýchlosti načítania webových stránok kľúčová. V dobe, keď je čas vzácny, môže rýchlosť načítania buď zlepšiť, alebo poškodiť užívateľskú skúsenosť. Pomalé načítanie stránok môže frustrovať návštevníkov a negatívne ovplyvniť aj konverzie a hodnotenia vo vyhľadávaní. Tu sa pozrieme na niektoré menej známe dôvody spomalenia webových stránok a ponúkneme riešenia na zlepšenie celkového výkonu.

Dôležitosť rýchlosti webu

Spomalenia webu. Výskumy ukazujú, že pre 47 % používateľov je kritické, aby sa webové stránky načítali v priebehu niekoľkých sekúnd. Dokonca aj jedno sekundové oneskorenie na stránke obchodného giganta Amazon, môže viesť k ročnej strate tržieb vo výške 1,6 miliardy dolárov. Na zreteli je potrebné mať aj responzivitu, teda načítanie sledovať ako na počítači tak na mobile. S WordPress web stránkami sa zaoberám vyše 12 rokov a som presvedčený že rýchlosť web stránky začína web hostingom a jeho nastaveniami. Do pozornosti dávam slovo začína, lebo to je len malá časť.

Problémy s vyrovnávacou pamäťou

Optimalizácia ukladania do vyrovnávacej pamäte prehliadača je kľúčom k rýchlejšiemu načítaniu stránok. Nesprávna konfigurácia môže viesť k problémom s interakciou používateľa. Riadiace hlavičky, značky entít, alebo doplnky vyrovnávacej pamäte môžu pomôcť optimalizovať túto funkcionalitu a zlepšiť používateľskú skúsenosť. Dnes napríklad pre WordPress existuje viac skvelých pluginov, ktoré vám pomôžu s vyrovnávacou pamäťou (cache memory).

Preťažená databáza

V prípade, že je databáza preťažená, čo je bežné najmä v platformách CMS Pravidelná optimalizácia databázy odstránením nepotrebných záznamov, deaktiváciou nepoužívaných doplnkov a čistením zastaraných súborov môže zlepšiť výkon stránok. Nesmieme zabúdať aj na pravidelné aktualizácie, ktoré okrem bezpečnostných záplat môžu prinášať aj vylepšenia, ako je aj rýchlosť. Dokonca aj používanie vyššej verzie databázového servera môže ovplyvniť rýchlosť načítania web stránky.

Verzia PHP

V súhrne, modernizácia na najnovšie verzie PHP môže výrazne prispieť k rýchlosti a výkonu webových stránok. (Toto sa nastavuje v rámci web hostingu. Napríklad Websupport umožňuje pred navýšením si, zmenou verzie PHP otestovať funkčnosť. Čo je super, lebo môžete predísť problémom po zmene PHP verzie). Zabezpečuje nielen lepšiu kompatibilitu a bezpečnosť, ale aj vylepšenia a ďalšie optimalizácie, ktoré môžu viesť k efektívnejšiemu spracovaniu a rýchlejšiemu načítaniu stránok.

Zastarané CMS

Používanie zastaraného správcu obsahu CMS ( Content Management System – Systém pre správu obsahu) hovorovo aj redakčný systém, ktorým je aj WordPress, môže mať výrazný vplyv na výkon webových stránok. Môže negatívne ovplyvniť rýchlosť a bezpečnosť webovej stránky. Je dôležité pravidelne aktualizovať CMS, aby sa zabezpečila kompatibilita s novými softvérovými verziami a zlepšila sa rýchlosť načítania stránok. Stretávam sa aj s tým, že klient nemal stránku aktualizovanú nie mesiace, ale aj roky. A to je dosť prúser!

Prehnané používanie skriptov sociálnych médií

Integrácia sociálnych médií je dôležitá, ale nadmerné množstvo skriptov a doplnkov môže spomaliť webové stránky. Minimalizujte zdroje servera pomocou automatizačných nástrojov a vyhnite sa nepotrebným doplnkom sociálnych médií. Možnosti zdieľania by sa mali integrovať len v prípade potreby, aby sa predišlo preťaženiu. V dnešnej dome už množstvo kvalitných tém pre WordPress tieto veci integruje do témy a vy len pridáte odkazy, alebo scripty.

Chatboty a ich vplyv

Nesprávna implementácia chatbotov môže mať negatívny vplyv na rýchlosť webovej stránky. Je dôležité, aby sa chatboty načítavali asynchrónne, aby sa predišlo oneskoreniam. Použitie nástrojov na rýchlosť stránky a správneho kódovania môže pomôcť identifikovať problémy s chatbotom.

Nefunkčné odkazy

Nefunkčné odkazy nie len narušujú užívateľskú skúsenosť. Pravidelná kontrola a oprava nefunkčných odkazov pomocou nástrojov na kontrolu webových stránok môže zlepšiť rýchlosť načítania a správanie sa užívateľov. Tu robia ľudia chybu, že stránke zmenia URL link, odkaz, ktorý je v Google zaindexovaný. Potom ho hlási ako chybu, že stránka sa nenašla. Tomuto treba predchádzať, zmeňte názov ale link nemeňte. A ak už sa to stalo, alebo že ste zmazali konkrétnu stránku, článok tak je možnosť tieto odkazy nasmerovať na nový link. Sú k tomu aj wordpress pluginy.

JavaScript, ktorý blokuje vykresľovanie

Použitie JavaScriptu, ktorý blokuje vykresľovanie, môže spomaliť načítanie webovej stránky a brániť úplnému zobrazeniu. Minimalizujte použitie takýchto skriptov a vytvorte rad skriptov, ktoré zlepšia rýchlosť načítania stránky.

Stránky pre mobily

Accelerated Mobile Pages (AMP) majú zvýšiť rýchlosť mobilných stránok, no môžu ovplyvniť funkčnosť a dizajn. Pred ich implementáciou je dôležité zvážiť ich vplyv na ciele webovej stránky a používateľskú skúsenosť. Aj tu môžem povedať, že pre WordPress sú v rámci tém implementované aj mobilné verzie web stránok. To je tá responzivita stránky čo som už spomínal, ktoré upravuje zobrazenie web stránky na rôznych zariadeniach.

Gravatary a platný kód HTML/CSS

Gravatary môžu spomaliť web, najmä ak je tam veľa komentárov. Zvážte zakázanie gravatarov, alebo optimalizáciu obrázkov. Použitie platného kódu HTML a CSS, ktorý spĺňa štandardy W3C, môže výrazne zlepšiť výkon stránky. V rámci WordPress môžete nastaviť, koľko komentárov sa bude zobrazovať, načítavať. Dá sa spraviť aj takzvané lenivé načítanie, čiže postupne sa bude načítať, napríklad pri skrolovaní. Alebo sa implementuje stránkovanie.

OTRACKER: Transformácia webovej analýzy v digitálnom veku

V online prostredí podnikania sa OTRACKER stáva kľúčovým nástrojom pre webovú analýzu, ktorý mení pravidlá hry, vyvinutý spoločnosťou ONPASSIVE. Využite výkonné funkcie OTRACKER na zlepšenie vašej úspešnosti prostredníctvom detailného pohľadu na fungovanie vašich webových stránok.

S OTRACKERom môžete prekročiť hranice bežných štatistík a ponořiť sa do interakcií používateľov prostredníctvom sledovania miery opustenia stránky a rýchlosti načítania, čo vám umožní lepšie porozumieť, ako vaši návštevníci komunikujú s vaším webom.

Či už potrebujete jemne doladiť výkon, identifikovať príležitosti na zlepšenie, alebo cieliť na konkrétne regióny a zariadenia, OTRACKER vám poskytne údaje a prehľady, ktoré posunú váš biznis dopredu. Vyskúšajte revolučný potenciál OTRACKERu a otvorte dvere k novým možnostiam pre váš úspech založený na údajoch.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi. Pridajte komentár 🙂 Pridaním sa do Newslettera získate novinky ihneď. Aby ste mali článok poruke a nemuseli ho znova hľadať, pridajte si ho do záložiek vo vašom počítači.

Ďakujem za zdieľanie ❤️